Početna strana > Hronika > BBC: Zapadna ili univerzalna prava?
Hronika

BBC: Zapadna ili univerzalna prava?

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. decembar 2010.

Nobelov komitet, sa sedištem u Norveškoj, saopštio je u četvrtak da dodeljivanje Nobelove nagrade za mir kineskom zatvoreniku i disidentu Liu Sjaobou ne predstavlja promociju zapadnih vrednosti u Kini već univerzalnih ljudskih prava.

Predsednik Nobelovog komiteta, Torbjorn Jagland, rekao je da je ova nagrada znak da je za budućnost Kine važno da kombinuje ekonomski razvoj sa političkom reformom.

Svečano uručenje nagrade, dodeljene u oktobru, održaće se u petak ali mu neće prisustvovati g.Liu koji je u Kini na odluženju zatvorske kazne.

Peking osudio rezoluciju Kongresa SAD

Kina je u četvrtak, dan pre uručivanja Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liu Sjaobou, izrazila nezadovoljstvo zbog "flagrantnog mešanja" SAD u njene unutrašnje stvari.

Peking je ovo saopštio povodom odluke Predstavničkog doma američkog Kongresa da usvoji rezoluciju kojom poziva Kinu da oslobodi Liua koji služi zatvorsku kaznu u Kini.

Kinesko ministarstvo inostranih poslova je ponovilo i svoj već poznat stav da je Liu kriminalac koji je osuđen za podsticanje subverzije.

Vrhunac kineske kampanje

Kina od oktobra, kada je Nobelov komitet saopštio odluku da ovogodišnju nagradu za mir dodeli kineskom disicentu, kod kuće i u svetu, vodila obimnu kampanju nastojeći da diskredituje Nobelov komitet - a kampanja je intenzivirana uoči uručenja nagrade u Oslu u petak.

Predstavnik za štampu kineskog ministarstva inostranih poslova je rekao će da zemlje koje su odlučile da prisustvuju svečanom uručenju ove nagrade "pokazati nepoštovanje prema Kini".

Nobelov komitet u Oslu je saopštio početkom nedelje da je od 65 zemalja pozvanih da prisustvuju svečanosti u petak, 19 odbilo poziv - među njima i Srbija - dok dve zemlje nisu ni odgovorile.

"Nadamo se da zemlje koje su pozvane umeju da razlikuju ispravno od neispravnog", rekla je ova predstavnica kineskog ministarstva.

I ona je usvom obraćanju medijima istakla stav da Liu Sjaobo nije osuđen samo zbog toga što je tražio više demokratije u Kini već zbog konkretnih dela koja je počinio. BBC-jev dopisnik u Pekingu objašnjava da kineske vlasti veruju da je Liu aktivno pokušavao da podrije državnu vlast u zemlji.

"Konfučijeva" nagrada za mir

Kina je u skladu sa kampanjom za diskreditovanje odluke Nobelovog komiteta, dodelila u četvrtak svoju nagradu za mir - kao odgovor na ovogodišnju odluku Nobelovog komiteta da Nobelovu nagradu za mir dodeli kineskom disidentu Liu Siaobou.

Kineska nagrada za mir nazvana je Konfučijeva nagrada i biće dodeljena u Pekingu dan pre svečanog uručenja u Oslu.

Konfučijeva nagrada je dodeljena protpredsedniku Tajvana, Lienu Čanu, za "pionirsku ulogu u otopljavanju veza" između Pekinga i Tajpeja.

Članovi komiteta za dodelu ove nagrade kažu da nisu vladino telo, dok je predsednik komiteta rekao agenciji AP da blisko sarađuje sa kineskim ministarstvom za kulturu.

Predlog da se ustanovi ova nagrada u Kini prvi put je objavljen u jednom državnom listu u novembru.

Kineska vlada je reagovala ljutito na odluku Nobelovog komiteta da nagradu za mir dodeli Liu-u, i opisala je dobitnika prestižne nagrade kao "kriminalca" a njegove pristalice kao "klovnove".

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner